Inbound, SEO & Rock'n'Roll
Blog Marketingowy

Jak przenieść stronę WordPress na inną domenę?

19/08/2016

Czasami zachodzi potrzeba przeniesienia strony opartej o CMS WordPress na inną domenę. Nie jest to zadanie bardzo skomplikowane, jednak wymaga ono wykonania określonych czynności w odpowiedniej kolejności tak, aby po migracji strona działała nadal poprawnie i żadna treść nie została utracona.

W skrócie przeniesienia WordPressa na inną domenę obejmuje:

  1. Stworzenie kopii zapasowej plików strony oraz bazy danych.
  2. Zmiana adresu WordPressa w „Ustawieniach ogólnych” CMSa.
  3. Stworzenie bazy danych na nowym serwerze i import tabel SQL.
  4. Zmiana danych wymaganych do połączenia z bazą danych w pliku wp-config.php.
  5. Wgranie plików strony na nowy serwer (lub nowego katalogu na tym samym serwerze).
  6. Test poprawności działania strony pod nowym adresem.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej każdemu z wymienionych kroków.

Krok 1 – Stworzenie kopii zapasowej plików strony i bazy danych

Ten krok powinien wejść nam w krew za każdym razem, kiedy wykonujemy jakiekolwiek poważne zmiany na naszej stronie internetowej. Wykonanie kopii zapasowej zabezpieczy nas przed negatywnymi skutkami błędów przy migracji. Jeżeli będziemy posiadać kopię plików strony oraz bazy danych sprzed migracji, z łatwością będziemy w stanie przywrócić stan sprzed nieudanej próby. Jeżeli jednak nie wykonamy tzw. „backupu”, powrót do stanu wyjścia może okazać się niemożliwy lub co najmniej mocno utrudniony.

Aby wykonać kopię zapasową plików strony połącz się z serwerem, na którym hostowana jest strona za pomocą klienta FTP i zgraj na dysk wszystkie pliki z katalogu witryny. Operacja ta może trochę potrwać, ponieważ strona WordPress składa się z reguły z kilku tysięcy plików.

Aby wykonać kopię bazy danych witryny, zaloguj się do narzędzia, którym zarządza się bazą danych na Twoim hostingu (z reguły jest to phpMyAdmin) i wykonaj eksport całej bazy danych, z której korzysta WordPress. Z reguły w skład takiej bazy danych wchodzą tabele z przedrostkiem „wp”. Wynikiem takiego eksportu powinien być jeden plik SQL zawierający wszystkie te tabele.

Krok 2 – Zmiana adresu strony w ustawieniach WordPress

Ten krok jest niezbędny do tego, aby strona działała poprawnie pod nowym adresem. Zanim przeniesiesz stronę, zaloguj się do panelu administracyjnego, przejdź do Ustawienia > Ogólne i zmień URL strony na nowy w polu „Adres WordPressa (URL)”. Po zapisaniu zmian strona wyświetli Ci błąd 404 – nie martw się tym, to oczekiwane zachowanie.

Krok 3 – Stworzenie bazy danych na nowym serwerze

Ten krok można opuścić jeżeli domena, na którą przenosisz stronę zaparkowana jest na tym samym serwerze co stara. Jeżeli nie, to stwórz bazę danych na nowym serwerze i zapisz sobie dane dostępu do niej. Będą one potrzebne w następnym kroku.

Po stworzeniu nowej bazy danych, zaimportuj tabele strony z pliku SQL, który powstał przy tworzeniu kopii zapasowej. Możesz to zrobić przy pomocy funkcji „Import” narzędzia phpMyAdmin.

Krok 4 – Zmiana danych bazy danych w pliku wp-config.php

Aby strona działała poprawnie pod nowym adresem od razu po wgraniu jej do nowej lokalizacji warto wpisać nowe dane dostępowe do bazy danych jeszcze przed rozpoczęciem transferu plików. Odnajdź plik wp-config.php w katalogu głównym strony i wyedytuj go w części gdzie znajdują się: nazwa hosta bazy danych, nazwa użytkownika, hasło oraz nazwa bazy danych, którą będzie używać strona na nowym serwerze.

Uwaga! Zmiany tej nie wykonuj na kopii zapasowej pliku, którą storzyłeś(aś) w pierwszym kroku.

Krok 5 – Wgranie plików strony na nowy serwer

Teraz możesz rozpocząć kopiowanie plików strony do nowej lokalizacji. Przy pomocy klienta FTP, np. FileZilla, wgraj pliki strony na nowy serwer lub do innego katalogu (jeżeli nowa domena zaparkowana jest na tym samym serwerze). Kopiowanie plików może potrwać kilka minut. Ważne, aby przeniesione zostały wszystkie pliki.

Krok 6 – Testy strony

I to już prawie koniec! Po zakończonym transferze plików strona WordPress powinna działać poprawnie pod nowym adresem. Wykonaj dokładne testy strony, aby upewnić się, że przeniesiona została cała treść i wszystkie funkcje działają poprawnie.

Jeżeli nie czujesz się na siłach przeprowadzić tej operacji na własną rękę, skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie tworzenia stron www w oparciu o silnik WordPress.

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Artykuł był pomocny? Podaj dalej!

        

Subskrybuj nas: